Zvětšování prsou

Zvětšování prsou - augmentace je operace, při které se malé prsy nejen zvětšují, ale zároveň tvarují do žádoucího plného, mladistvého tvaru, zejména v oblasti dekoltu.

Tuto operaci obecně doporučujeme provést až po dětech, neboť během těhotenství dojde ke zvětšení prsou vlivem nárůstu mléčné žlázy a po kojení dojde naopak k úbytku, tedy k poklesu prsou. U některých žen je třeba, pro změny tvaru prsu, reoperovat, tj.vyměnit implantáty za větší nebo prsy zmodelovat, zpevnit. I přes tato doporučení je v poslední době operováno čím dál více mladých žen ve věku 20-30 let. Je to dáno vývojem postavení ženy ve společnosti a plánováním zakládání rodiny. Většina žen plánuje těhotenství až kolem 30 let a do té doby chtějí mít krásnou postavu a to i za cenu možné reoperace.

Vložení implantátů se děje buď pod sval nebo pod žlázu. Přístupy jsou v podstatě tři: kolem dvorce, v podprsní rýze nebo s podpaží.

Je možné použít implantáty kulaté a anatomické. Rozdíl ve kvalitě mezi kulatými nebo anatomickými implantáty není žádný. Oba jsou vyrobeny se stejných materiálů, liší se jen tvarem. Anatomický implantát má tvar kapky a kulovitý je takový jak říká název.

O použití kulovitého nebo anatomického implantátu, včetně uložení pod žlázu nebo pod sval musí rozhodnout operatér v závislosti na proporcích pacienta, jeho přáních a možnostech, které mu nabízí stav tkání před operací.

Na milionových studiích nikdy nebyla prokázána souvislost nádorů prsu a implantáty.

Vyšetření prsou po operaci se provádí stejně jako před operací pohmatem a mammograficky, jen se používají speciální projekce.

Operace probíhá v celkovém znecitlivění a trvá 1-2 hodiny. Doba hospitalizace se pohybuje kolem 1-3 dní. Většina stehů je samostřebávacích a zbylé stehy se odstraňují za 10-14 dní dle stavu hojení. S kojením nebývají potíže, protože operace nepoškozuje vývody mléčné žlázy.

Po dobu dalších 6 týdnů je třeba nosit speciální podprsenku, která pomůže prsy dotvarovat do žádoucího tvaru. Za 2 měsíce je možné se zapojit do plné fyzické aktivity. Do práce je možné jít již za1-2 týdny po operaci, za předpokladu fyzicky méně namáhavé, např. kancelářské práce.