Zmenšování prsou

Velké prsy svojí nositelku obtěžují nejenom esteticky, ale i zdravotně. Trvalé bolesti zad, krční páteře, často spojené s bolestmi hlavy, stavy předrážděnosti, nemluvě o neustále zaříznutých ramínkách podprsenky do ramen.

U opravdu velkých prsou, kdy velikost neodpovídá postavě, je možná, ve vzácných případech, operace, která je hrazena ze zdravotního pojištění, po schválení revizním lékařem a absolovování řady vyšetření u dalších specialistů.

Jizvy jsou uloženy stejně jako v případě modelace prsou. Jedná se o operaci při které dochází i k operačnímu zásahu na mléčné žláze, proto, pokud je to možné je dobré tuto operaci provést až po dětech. Neznamená to, že se tato operace neprovádí i před těhotenstvím. U mladých dívek s obrovskými prsy nebo výraznou asymetrii ve velikosti, se operuje dříve a to nejen pro potíže zdravotní, ale i značnou psychickou zátěž. V těchto případech je třeba na tuto skutečnost upozornit svého gynekologa a pokud by během kojení docházelo k častým zánětům prsu tzv. mastitidám je možné laktaci zastavit. Po zmenšení prsu je tedy možné kojit, jen je třeba zvýšené péče.

Operace probíhá v celkové znecitlivění a trvá asi 2 hodiny. Doba hospitalizace se pohybuje kolem 2-4 dní. Většina stehů je samostřebávacích a zbylé stehy se odstraňují za 10-14 dní dle stavu hojení.

Po dobu dalších 6 týdnů je třeba nosit speciální podprsenku, která pomůže prsy dotvarovat do žádoucího tvaru. Za 2 měsíce je možné se zapojit do plné fyzické aktivity. Do práce je možné jít za 2 týdny po operaci, za předpokladu fyzicky méně namáhavé, např. kancelářské práce. Tvar prsu se stabilizuje a stává se přirozeným přibližně za 1/2 roku od operace.