Plastika břišní stěny

Po těhotenství nebo po výraznější redukci váhy dochází často k vytvoření uvolněné kožní řasy pod pupkem, tvorbě strií a často i k rozestupu břišních svalů a tím oslabení břišní stěny.

Řadu těchto nepříjemných nálezů lze zmírnit nebo odstranit plastikou břišní stěny.

Princip operace spočívá v obloukovitém řezu uloženém těsně nad ochlupením, uvolněním kůže s podkožní tkání a pupku. Kožní nadbytek se striemi pod pupkem a tukovou tkání se odstraní a tím dojde k pevnému vypnutí břišní stěny. Pupek zůstává i po operaci na svém místě. Jsou-li povoleny břišní svaly ve střední čáře břicha, provádí se jejich stažení a zpevnění.

Operace probíhá v celkovém znecitlivění a trvá kolem 1-2 hodiny. Po operaci a následujících 3-6 týdnů je nutné nosit speciální elastický břišní pas.

Doba hospitalizace se pohybuje mezi 2-4 dny. Většina stehů je samostřebávacích, zbylé stehy se odstraňují za 10-14 dní dle stavu hojení. Návrat do plné fyzické aktivity doporučujeme za 6-8 týdnů ode dne operace s přihlédnutím na individuální průběh pooperačního období. U klidného, sedavého zaměstnání, kancelářské práce je možný nástup dříve. Minimálně 14 dní by však měl pacient počítat s klidovým režimem.

Aby výsledek operace byl dlouhodobý a měl hezký kosmetický efekt doporučujeme před operací co největší redukci nadváhy.