Liposukce

Liposukce je jedna z nejčastěji prováděných operací vůbec. Je to metoda, kterou se tvarují určité oblasti těla odsátím části tukové tkáně.

Množství tukové tkáně je dáno jednak množstvím tukových buněk a jednak jejich velikostí. Počet tukových buněk v dospělosti je stejný, neměnný. Při liposukci dochází k odsátí nejen obsahu buněk, ale také jejich počtu. Není-li dodržována životospráva a dojde ke zvýšení váhy, v odsáté oblasti se přibere méně než před operací, protože počet tukových buněk je menší.

Liposukce tedy není metoda, která by vedla ke zhubnutí, ale metoda kterou je možné odstranit v jistých partiích nerovnoměrně rozloženou tukovou tkáň a zlepšit tak celkovou konturu těla.

Nejčastěji jsou odsávány oblasti boků, hýždí, vnitřních stran stehen, břicha a podbradku.

Operace probíhá v celkovém znecitlivění, délka operace závisí na rozsahu výkonu a pohybuje se obvykle většinou mezi 1-3 hodinami. Z malých 3-5 mm řezů se pomocí liposukční kanyly odsává přiměřené množství tuku. Kůže má jen určitou schopnost elasticity, která se s přibývajícími léty zmenšuje. Je proto někdy nutné danou oblast k docílení žádoucího tvaru odsát vícekrát. Týká se to oblastí s velkými tukovými nadbytky hlavně v oblasti boků. Bezprostředně po operaci se používá speciální liposukční prádlo, které svojí elasticitou zmenšuje tvorbu hematomů, otoků a napomáhá příznivě dotvarovat oblast po odsátí.Toto prádlo je nutné nosit po dobu 3-6 týdnů dle rozsahu a lokality operace.

Doba hospitalizace se pohybuje mezi 1-3 dny. Stehy se odstraňují za 10-14 dní dle stavu hojení. Za 6-8 týdnů při nekomplikovaném průběhu je možné se zapojit do plné fyzické aktivity. U klidného, sedavého zaměstnání, kancelářské práce je možný nástup již po 10-14 dnech. Dříve nástup do práce nedoporučujeme, zvlaště jsou-li odsáty větší plochy. Do 3 týdnů opadnou otoky a modřiny.